Lovetotravel.pl Przewodnik turystyczny |
Strona główna
|
Europa | Azja | Ameryka Południowa | Ameryka Północna | Australia | Afryka |
Wietnam to niezwykle interesujący, wielokulturowy kraj o bogatej i pięknej tradycji. Zwyczaje związane z uroczystościami ślubnymi są tam jedyne w swoim rodzaju, wbrew pozorom jednak niewiele różnią się od tych praktykowanych u nas.
Orzechy areca, podobnie jak liście betel, są symbolem miłości Tradycje ślubne Data wielkiego wydarzenia jest bardzo skrupulatnie ustalana. Analizuje się wszystkie wróżby i znaki, aby wybrać termin pomyślny dla obojga nowożeńców, zapewniający im szczęśliwą przyszłość. Kiedy uroczysty dzień wreszcie nadchodzi, wcześnie rano panna młoda oczekuje matki narzeczonego, która przybywa w towarzystwie kilku najbliższych krewnych z prezentem. Do dziś najczęściej jest to betel - orzeźwiający, ale też wzmagający podniecenie napój z liści pieprzu, przypraw, nasion palmy areki oraz mleka wapiennego, który barwi zęby na czarno, a ślinę na czerwono. Zgodnie z tradycją matka pana młodego musi uroczyście poprosić rodziców dziewczyny o zgodę na oddanie córki jej synowi. Rodzina Tradycyjna rodzina wietnamska jest wielopokoleniowa, obowiązuje w niej hierarchia według płci i wieku. Zgodnie z jej zasadami dzieci mają być podporządkowane rodzicom i nie podważać ich zdania, a żona powinna być oddana mężowi. Nie do pomyślenia jest oddanie dziadków do domu spokojnej starości, bowiem to okryłoby hańbą całą rodzinę, i uznano by, że nie darzy szacunkiem swojego przodka.
Nowy Rok w Wietnamie W Wietnamie Nowy Rok nosi nazwę Tet, co oznacza spojenie bambusowej łodygi, które symbolizuje kolejny etap życia. Data święta jest ruchoma, ponieważ wyznaczana jest na podstawie kalendarza księżycowego. Główne obchody Tet rozpoczynają się w pierwszy nów, który wypada między dziesiątym stycznia, a połową lutego. Zaraz po zmroku ulice pustoszeją, ponieważ wszyscy przygotowują się do "an Tet", czyli jedzenia ostatniej kolacji w roku. Jest to wyjątkowy czas zjednoczenia nie tylko rodzin, ale również spotkania ze zmarłymi, dlatego najpierw zostają złożone ofiary na ołtarzu przodków. Dary mogą się różnić w zależności od regionu zamieszkania, zamożności rodziny czy upodobań przodków, jednak zwykle gospodarz zapala kadzidła, stawia kieliszki z alkoholem, czarki z herbatą, świeże kwiaty i miskę z wodą. Wietnam - miasta
Wietnam - co warto wiedzieć
Wietnam tradycje - dodaj komentarz:
|